fbpx
Jaunumi

BDV mācību uzņēmumi ar bezatlikuma tehnoloģiju filozofiju

BDV Mediju Centrs on 2019-03-11

9. martā Tirdzniecības centrā Domina Shopping mācību uzņēmumu tirdziņā Cits Bazārs pārliecinoši savus uzņēmumus prezentēja Bulduru Dārzkopības vidusskolas (BDV) audzēkņi, piedāvājot iegādāties dažāda izmēra koka kastes garšaugu audzēšanai,  koka piederumus un traukus virtuvei.

BDV jaunieši 400 uzņēmumu konkurencē, iekļuva starp 270 labākajiem skolēnu mācību uzņēmumiem, kuri ieguva tiesības piedalīties  tirdziņā.

BDV darbojas divi skolas mācību uzņēmumi (SMU) – SMU Ance _design un  SMU DKA. 

Viens SMU ir Ance_design, kas sadarbojas ar ražotājiem un rada mārketinga stratēģiju, lai virzītu preci tirgū. Viņu uzstādījums ir praktiskas lietas no dabīgiem materiāliem, kas nerada slodzi dabai pat tad, kad priekšmetu kalpošanas laiks ir beidzies. Ance_design jau otro gadu sadarbojas ar ražotājiem, kuri izgatavo virtuves piederumus no koka. Dažāda izmēra koka karotes, lāpstiņas ar ergonomiskiem kāta izliekumiem, neskaitāmu formu un izmēru koka dēlīši virtuves vajadzībām, kā arī eleganti sviesta trauciņi, kur koks ir kombinācijā ar stiklu. Kā patīkama piedeva ir koka atslēgas piekariņi ar iegravētu tekstu pēc katra vēlmēm un vajadzības.

Šī uzņēmuma vadītāja Ance Marija Lupkina, cīņu biedri Laura Livčane un Kerija Kerolaina Zotova jau ir piedalījušās vairākos tirdziņos un uzkrājušas pieredzi, kā pašas atzīst, šobrīd jau ar lielāku pārliecību spēj piedāvāt savus produktus pircējiem. Turklāt komunikācija ar pircējiem, rosina jaunas idejas sadzīvē nepieciešamo priekšmetu radīšanai.

Skolēnu mācību uzņēmumi Bulduru Dārzkopības vidusskolā darbojas ārpusklases nodarbību DIZAINA FABRIKA ietvaros. Idejas autors Dizaina fabrikai Bulduru Dārzkopības vidusskolā ir valdes priekšsēdētājs Rafaels Joffe (attēlā pa vidu). Viņš uzskata, ka līdzās mācību procesam, jauniešos ir jāattīsta uzņēmēja prasmes, kas palīdzētu pārdot ne tikai savas skolā iegūtās prasmes, bet arī veicinātu jauniešos produktu radīšanas prieku.

Otrs SMU ir DKA, kas pats nodarbojas ar ražošanu, kā rezultātā tiek radītas dažāda izmēra koka kastes garšaugiem, dēstiem, puķēm u.c. augiem. Uzņēmuma vadītājs Deivids Ogurcovs ar saviem darbiniekiem Kristu Esmeraldu Lukjansku un Aivu Švalbi stāsta, ka šobrīd ir BIO plēves meklējumos, kas uzlabotu kastu lietošanas ilgumu un, protams, neradītu slodzi dabai, kad vecā plēve tiek izmesta.

SMU koordinatore, ekonomikas skolotāja Diāna Puriņa atklāj, ka šie jaunieši ir guvuši vērtīgu pieredzi, jo mēģinājuši īstenot jau vairākas idejas. Viena no tām bija mēbeļu atjaunošana. Skolēni veica skaistu darbu, kas pašiem sniedza gandarījumu, tomēr kā biznesu tālāk šo nodarbi jaunieši nav attīstījuši, jo nepieciešami lieli ieguldījumi un galarezultātā produkts sanāk ļoti dārgs. Mēbeļu atjaunošana šobrīd ir palikusi kā radošs hobijs.

Jauniešu iesaiste Skolu mācību uzņēmumu radīšanā un vadīšanā ir saistīta ar Junior Achievement (JA) Latvia sabiedrisko organizāciju, kas ir praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA Latvija ir viens no 37 Junior Achievement WorldwideⓇ tīkla biedriem kopš 1991. gada. Eiropas Komisija atzinusi JA Latvija par vienīgo šāda veida pozitīvo iniciatīvu Latvijā, kas ilgtermiņā un metodiski nodrošina jauniešiem uzņēmējdarbības izglītību. JA Latvija katru gadu nodrošina Eiropā aprobētu un Latvijas vajadzībām pielāgotu praktiskās biznesa izglītības programmu pieejamību aptuveni 60 000 skolēnu visā Latvijā, visos izglītības līmeņos. Biedrība nodrošina savu dalībskolu skolotājiem kvalifikācijas paaugstināšanas un tālākizglītības programmas gan Latvijā, gan ārzemēs.

BDV jau otro gadu ir šīs organizācijas dalībskola.

Share This