fbpx
Jaunumi

BDV floristi rotā Aglonas baziliku Pāvesta vizītes laikā

BDV Mediju Centrs on 2018-10-09

Šogad no 22. – 25. septembrim Latvijā viesojās Pāvests Francisks. Viņš apciemoja valsts katoļu reliģisko centru un pasaules nozīmes svētvietu – Aglonas Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas Romas katoļu baziliku. 

Bulduru Dārzkopības vidusskolas floristiem tika uzticēts Aglonas bazilikas dekorēšanas darbs Pāvesta Franciska vizītes laikā!

Nenovērtējama pieredze topošajiem profesionāļiem

Plānošanas darbi bazilikā sākās jau pavasarī. Tika noteiktas nepieciešamās dekoru formas, izmēri un skaits, izvēlēti piemēroti trauki, ziedi un krāsas.

Skolas audzēkņi ikdienā reti sastopas ar sakrālās telpas rotāšanu, tāpēc no maija līdz septembrim viņiem bija iespēja detalizēti iepazīties ar sakrālās telpas rotāšanas pamatprincipiem un prasībām, kā arī uzvedību dievnamā, strādājot vietās, kur ikdienā cilvēki netiek pielaisti. Tas bija patiesi izglītojošs, svētīgs un iedvesmojošs darbs! 

Dekorēšanas noteikumi Pāvesta vizītes laikā

Sakrālās telpas dekorēšanas pamatprincipi kristīgajos dievnamos ir kopīgi, taču katrā dievnamā ir arī savi noteikumi. Aglonas bazilikā Pāvesta viesošanās laikā tika lemts izmantot trīs pamatkrāsas – baltu, dzeltenu (zelta) un zaļu. Ziedi un citi izmantojamie augi drīkstēja būt tikai dabīgi. Ziedu dekoriem bija jābūt grezniem, bet tie nedrīkstēja novērst uzmanību no galvenā. Kā īpašs drošības uzdevums šajā laikā: dekori nedrīkstēja būt masīvi un traucēt redzamību. Viss bija precīzi jāizrēķina! Bulduru Dārzkopības vidusskolas pedagogi Ineta Ozoliņa – Skrūzmane un Ilze Bāne kopā ar saviem audzēkņiem – topošajiem profesionāļiem bija veikuši nevainojamu sagatavošanās darbu un dekorēšana noritēja raiti.

Zelta lilijas un baltas rozes

Bazilikas barokālais greznums nebija iedomājams bez dzeltenajām (zelta) lilijām un baltām rozēm, savukārt maigu un izsmalcinātu akcentu radīja salātzaļās antūrijas. Visi šie ziedi greznoja bazilikas balkonu, kur lielās svētku reizēs tiek svinēts dievkalpojums. Arī Pāvests Francisks savus svētības vārdus Latvijas valsts 100 dzimšanas dienā teica no šī balkona. 

Balkona dekors bija tehniski sarežģītākais un apjomīgākais. Tas bija 25 m garš un 1 m augsts, uz vietas tas tika veidots 3 dienas.

Ziedi tika vesti no malu malām, vietējie iedzīvotāji dāsni dāvāja krāsainas dālijas, asteres, baltas un dzeltenas krizantēmas. Netika piemirstas rūpes par visiem sagatavošanas darbos iesaisītajiem darbiniekiem – silti pīrāgi mums bija nodrošināti ikdienu. Mēs patiesi piedzīvojām mīlestības piepildītu laiku.

Dekorēšanas maratons un jauno profesionāļu ugunskristības

Kopumā dekorēšanai tika veltītas apmēram 58 darba stundas. Šajā laikā piedzīvots īpašs dabas kulminācijas brīdis, kad vasara piekāpjas rudenim. Šī gadalaiku maiņa krāšņi izpaudās laikapstākļos, piedzīvojot gaisa temperatūras svārstības no +30equation.pdf līdz pat 0equation_1.pdf ar lietusgāzēm un krusu piedevām. Tas bija liels pārbaudījums visiem darbiniekiem, jo pārsvarā darbs noritēja ārpus telpām. Neskatoties uz laikapstākļiem, darbs netika pārtraukts, tika izgatavoti 40 dažāda izmēra ziedu dekori. 

Pēdējās 24 stundas pirms Pāvesta Franciska ierašanās noritēja nepārtrauktā darbā un vienmēr paliks atmiņā kā ļoti īpašas. Lai arī fiziski, šķiet, tam bija jābūt ļoti nogurdinoši, taču jaunieši jutās piepildīti ar enerģiju un izskatījās apgaroti. Pēdējais meistardarbs, ko paveica jaunie profesionāļi, bija Aglonas bazilikas galvenās svētgleznas  – Brīnumdarītājas Dievmātes dekora izgatavošana – 5 m garumā rotājot rāmi ar lilijām, rozēm, krizantēmām un neļķēm.

Tika izgreznoti arī baznīcas lielais un mazie altāri, izveidotas vairākas kompozīcijas uz statīva un kriptos. Lielas un mazas ziedu kompozīcijas viesu nakšņošanas vietās un uz pusdienu galdiem, ziedu pušķis Pāvestam Franciskam un ziedu vainadziņš pušķa dāvinātājai. 

Mākoņi pašķiras Pāvesta ierašanās brīdī

Mainīgie laikapstākļi lika bažīties par dekoru kvalitāti, tos varēja sabojāt lietus un vējš, kuram Aglonas bazilikas plašajā dārzā īpaši patīk ieskrieties. Taču dienā, kad ieradās Pāvests Francisks, daba bija norimusi. Brīdī, kad Pāvests sveicināja ticīgos no helikoptera un vēlāk no  “papamobīļa”, cauri mākoņiem izlauzās saule! Ziedi zeltainajā gaismā izskatījās skaisti un mēs jutām, ka debesis ir svētījušas visu, kas paveikts.

Share This